V úterý 25. listopadu 2014 zemřel po ročních zdravotních problémech hudební a filmový skladatel Petr Hapka.
Tyto zprávy se mi píšou pokaždé velmi špatně, když si představíte, jaká práce za autorem zůstává. Když Petr Hapka začínal s televizí a potažmo filmem, tak se mu nesnilo, že jeho tvorba obsáhne přes osmdesát filmů, seriálů a inscenací.
V 60. 70. a 80. letech napsal své první filmové a televizní soundtracky, ze kterých je asi nejznámější hudba pro Motiv pro vraždu. Poté Hapka začal častěji spolupracovat s režisérem Jurajem Herzem. Ať už to byla ztřeštěná komedie s vypovídajícím názvem Holky z porcelánu, horor Upír z Feratu nebo temná pohádka Deváté srdce, vždy z toho byla nezapomenutelná hudba.
Skladatel mezi tím píše další skvělé soundtracky, kde stačí jen názvy a jsme doma: Páni kluci, Léto s kovbojem, Jak se točí Rozmarýny, Krakonoš a lyžníci, Tisícročná včela, Fešák Hubert nebo Copak je to z vojáka. Ze seriálové tvorby nesmíme zapomenout na My všichni školou povinní nebo Bylo nás pět (což už jsou ale devadesátá léta).
Zvláštní pozici si nejen u nás, ale i ve světě, vydobyla hudba k temné pohádce Panna a netvor, kde opět spojil síly s režisérem Herzem.
V polistopadovém období Hapka skládá hudbu pro vysoce ceněnou Krávu režiséra Karla Kachyni, pohádku Sedmero krkavců nebo Císařovi nové šaty, drama Fany, Hanele nebo rodinný film Městem chodí Mikuláš.
Hapka také napsal hudbu pro Fimfárum Jana Wericha, Maharal – Tajemství talismanu, František je děvkař a jeho poslední filmovou prací byla muzika pro pohádku Milana Cieslara – Dešťová víla.
Hapka si také některé své filmové kompozice upravil do písní a nazpíval.
Petr Hapka také proslul svými písněmi pro přední československé a české interprety, z nichž jmenujme například Karla Gotta, Hanu Zagorovou, Michaela Kocába, Helenu Vondráčkovou nebo Richarda Müllera či Lucii Bílou nebo Janu Kirschner. Hapka složil také řadu hitů pro zpěvačku Hanu Hegerovou, ze kterých je asi nejznámější píseň Levandulová. Hapka se také proslavil písní S cizí ženou v cizím pokoji.
Samotnou kapitolou jeho autorského života byla spolupráce s textařem Michalem Horáčkem, která začala v průběhu 80. let a trvala až do posledních let. Výsledkem jejich hudebního partnerství byla vysoce hodnocená a oblíbená alba V penzionu Svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp.
Petr Hapka zemřel v rodinném kruhu ve věku 70ti let. V posledních měsících ho také trápila rozšiřující se Alzheimerova choroba. Uvedl zpravodajský web iDNES.cz.
A tohle je přesně ta hudba za kterou mu děkujeme.