Zemřel Jóhann Jóhannsson, host letošních Colours a držitel Zlatého glóbu

11. 2. 2018 Článek napsal: Honza Gažko

V pátek 9. února, ve věku 48 let zemřel islandský skladatel filmové hudby Jóhann Jóhannsson. Podle informací deníku Variety byl nalezen ve svém berlínském bytě a příčina náhlého úmrtí není v tuto chvíli známá.

Skladatel je u nás známý především díky své filmové hudbě, za kterou obdržel několik významných ocenění a to včetně Zlatého glóbu. Konkrétně v roce 2015 za životopisný film Teorie všeho (The Theory of Everything) režiséra Jamese Marshe.

Jóhannssona pojila také opakovaná spolupráce s režisérem Dennisem Villeneuvem. Složil hudbu k filmu Zmizení (Prisoners), k vysoce ceněnému Sicariu, za kterého si vysloužil první oscarovou nominaci. Shodou okolností letos jde do kin pokračování, ale hudbu k němu skládá jiný Islanďan, Hildur Guðnadóttir. Vrcholem a poslední spolupráce Jóhannssona a Villeneuva byl film Příchozí (Arrival), za který získal pro změnu nominaci na Zlatý Glóbus.

Nejen se svoji filmovou hudbou měl Jóhannsson letos vystoupit na festivalu Colours of Ostrava. Představit se zde měl se smyčcovým kvartetem a několika vokalisty v rámci projektu „Drone Man“, který představil v roce 2015 v New Yorku.

Jóhann Jóhannsson byl především kreativní hudebník, který se nebál používat syntetické zvuky zkombinované s živými nástroji nebo celým orchestrem. Na používání elektroniky a různých zvuků měl velký vliv jeho otec, jeden z prvních islandských programátorů.

Díky tomu někteří kritici vyčítali Jóhannssonovi, že jeho hudba je mnohdy víc sound-design než hudba. Ale to je věc názoru a přístupu k danému žánru. „Mým ideálem je hudba, v níž se elektronické a akustické tóny snoubí v dokonalé harmonii.“ Takže asi tak.

Posledním z jeho vydaných soundtracků je ze začátku února k filmu The Mercy.

Kategorie: Aktuality
Znaky:

U tohoto článku není možné diskutovat.