Kdo nakonec získá Oscara 2015 za hudbu?

14. 2. 2015 Článek napsal: Honza Gažko

Letošní nominace na nejvyšší filmové ceny Americké filmové a televizní akademie – Oscar jsou v hudební kategorii docela zajímavé, takže se na ně pojďme podívat trochu blíže.

Už první skutečností je fakt, že američtí skladatelé byli letos převálcováni Evropou. Všichni nominovaní skladatelé jsou totiž se starého kontinentu. Alexandre Desplat je rodákem z Francie, Hans Zimmer z Německa, Gary Yershon pro změnu z Velké Británie a nakonec Jóhann Jóhannsson z Islandu.

Alexandre Desplat je letos nominován za dva skvělé, na druhou stranu dost odlišné filmy. Jeho první želízko v ohni je komedie Grandhotel Budapešť (The Grand Budapest Hotel) a druhým želízkem je biografické drama o prolomení šifrovacího zařízení za druhé světové války Kód Enigmy (The Imitation Game). Pro Desplata se jedná o osmou nominaci za osm let. Takže vzhledem k letošnímu double byl rok co rok nominován za nejlepší hudbu. Tak snad už letos to vyjde.

To Hans Zimmer, který si před několika dny pěkně zapařil s Pharrellem Williamsem na cenách Grammy, už jednoho plešouna má (za Lvího krále) letos je nominovaný po deváté. Druhého Oscara může získat za svou vesmírnou hudbu k nolanově Interstellaru. I když si myslím, že Zimmer má o dost menší šanci než Desplat (matematika zde mluví jasně), přesto mohla jeho muzika oslovit velkou část akademiků (je to Hans, ne?). A to ještě navíc hudba v kombinaci s velkým (ideálně Imaxovým) plátnem fungovala ve filmu brilantně.

Nováčkem a podle statistik a výsledků z lednových Zlatých glóbů, velkým konkurentem Alexandru Desplatovi bude islandský skladatel Jóhann Jóhannsson se svoji první nominací. Tu obdržel za životopisný film o Stephenu Hawkingovi s názvem Teorie všeho (The Theory of Everything), což je voda na pomyslný mlýn akademikům. Oni staříci tenhle typ filmů mají rádi. I když hudba ve filmu funguje slušně, ale neubráníte se pocitu, že je to stále to samé dokola…

Tak nějak do počtu mi přijde nominace britského hudebníka Garyho Yershona za umělecké drama Mr. Turner, který si vzhledem k tématu silně pohrává s klasickým stylem hudby. Bylo by to velké překvapení, kdyby Yershon svoji první nominaci proměnil.

Šance na vítězství dle SoundtrackWeb.cz

Alexandre Desplat – 80%
Jóhann Jóhannsson – 50%
Hans Zimmer – 45%
Gary Yershon – 10%

Výsledky 87. ročníku Oscarů se dozvíme v pondělí 23. února ráno evropského času. Večerem bude provázet komik a herec Neil Patrick Harris.

Kategorie: Aktuality,Ceny
Znaky:

U tohoto článku není možné diskutovat.