Concert for Help a koncert Pražského Filmového Orchestru v Praze

26. 11. 2011 Článek napsal: Honza Gažko

Tento článek byl napsán a publikován pro server FilmWeb.cz.

První koncert – Concert for Help – byl vysloveně lahůdkou pro všechny filmové fanoušky. Prakticky zaplněná Dvořákova síň Rudolfina zažila výběr nejzajímavějších soundtracků posledních let. Benefiční akce, za jejíž uspořádání patří největší dík Nikolovi Bojčevovi, podporovala dobrou věc – část výtěžku bude ve spolupráci s „Ligou proti rakovině“ věnována vybranému českému vědeckému zařízení, zabývajícímu se vývojem léku proti rakovině. Všemu ale předcházel téměř tříhodinový koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou dirigenta Nica Raineho. Koncert začal suitou z posledního Harryho Pottera (Alexandre Desplat) a s nádhernou suitou z filmu Čokoláda, kterou přijela osobně představit a uvést oscarová skladatelka Rachel Portman. Stále usměvavá skladatelka měla ještě v druhé části koncertu neméně skvělou skladbu z filmu Vévodkyně. Poté orchestr zahrál romantickou skladbu Johna Barryho z filmu Kdysi dávno a náročnější suitu z Války světů od skladatele Johna Williamse. První polovina koncertu, která byla v poklidnějším tempu, byla završená osobním uvedením skladby druhým hostem, skladatelem Janem Kaczmarkem, a to k filmu Hledání Země – Nezemě a nakonec suita z Batman začíná a melodičtější ochutnávka z klasiky Jerryho Goldsmithe k filmu Star Trek.

Druhá část koncertu začala monumentálním Barbarem Conanem (Basil Poledouris), kde se orchestr spolu se sborem předvedli v plném nasazení a síle. Slyšet na živo tento klenot filmové hudby v precizním podání, i když trochu pozměněném, se jen tak nepoštěstí. Po Conanovi přišla na řadu romantická skladba z filmu A.I. Umělá inteligence podpořená sólovým hlasem sopranistky Yvetty Tannenberger a bojová suita z Avatara od Jamese Hornera. Na koncertu zazněly také soundtracky Michaela Giacchina z filmů Star Trek a Monstrum, kde Monstrum patřilo opět k dalšímu z vrcholů koncertu. Ostatně celá druhá polovina byl hit za hitem. Alenka v říši divů Dannyho Elfmanna ve zběsilém tempu, Piráti z Karibiku od Klause Badelta a epická tečka v podobě závěrečné skladby z Šifry mistra Leonarda. Poté následovaly zasloužené standing ovation a přídavek Peter Gunn, který roztleskal celý sál. Concert for Help byl rozhodně jedním z nejlepších koncertů filmové hudby, který jste mohli v Česku navštívit. Skvělý výběr skladeb, profesionální podání s minimem chyb a perfektní organizace. Navíc se v budoucnu možná dočkáme vydání koncertu na CD.

O dva dny později, 23. listopadu se Rudolfinum zaplnilo, tentokrát totálně, fanoušky Pražského Filmové Orchestru na jeho předposledním pražském koncertu v tomto roce. Koncert se nesl na motivy Harry Potter vs. Peter Pan, kdy první část byla věnována komplexním průřezem hudby k prvním třem částem potterovské série skladatele Johna Williamse. Orchestr zahrál většinu skladeb ve velmi slušné úrovni, mnohdy srovnatelně s originální nahrávkou na soundtracku. Pravdou je, že se těleso tu a tam rozjíždělo, ale klady stále přetrvávaly. Naopak program, který přišel po pauze, vše napravil a PFO hrálo spolu se sborem, který se připojil, na výbornou. Williamsovou notoricky známou suitou z Hooka orchestr uvedl na scénu exklusivního hosta Andrew Davisona, který publiku vyprávěl příběh o Peteru Panovi ze stejnojmenného filmu. Vše za doprovodu hudby Jamese Newton Howarda, kde orchestr spolu se sborem ze sebe vydaly to nejlepší. Perfektní skloubení mluveného slova a hudby, i když s počátečními problémy s vyladěním zvuku vypravěče, vytvořilo z dvacetiminutového pásma jednoznačný vrchol večera a zasloužené standing ovation. Po frenetickém potlesku orchestr zahrál přídavek v podobě vánočního Polárního expresu od skladatele Alana Silvestriho. Bohužel menší vadu na kráse celého zážitku představovala moderátorka večera, která očividně neměla svůj den a rádoby vtipné narážky se absolutně míjely účinkem.

Další koncerty Pražského Filmového Orchestru proběhnou už 11. prosince v Brně a nově také těsně před Vánoci, 18. prosince v kině Lucerna v Praze. Vstupenky jsou v prodeji za 300.- Kč a stále jich je dostatek. Na příští rok se filmoví fanoušci můžou těšit na další akce a koncerty s filmovou hudbou.

(foto zdroj: Facebook.com)

Celé znění článku http://tvavideo.o2active.cz/show.article.aspx?id=107521

UPD: 3/12/2011 VIDEO Z KONCERTU PFO

U tohoto článku není možné diskutovat.