Concert for Help – koncert Hollywoodských skladatelů v Praze

20. 2. 2011 Článek napsal: Honza Gažko

Co je pro českého fanouška filmové hudby velkým nedostatkem? Málo živých koncertů s filmovou tématikou. Díky bohu za existenci Pražského filmového orchestru, který v poslední době připravuje jeden koncert za druhým, ale do dnešního dne u nás chyběla velká akce velkého formátu. Tím by měl být podzimní koncert filmové hudby „Concert for Help“ v pražském Rudolfinu, který proběhne 21. listopadu od 19.30. Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pražský filharmonický sbor povede dirigent Nic Raine, který v Česku několik let filmovou hudbu nahrává (v poslední době vydaná kompletní nahrávka Poledourisova Barbara Conana). O zpívané sólové party se postará sopranistka Yvetta Tennenberger.

Večera se podle organizátorů zúčastní několik předních světových filmových skladatelů a je také možné, že si oddirigují své skladby. Účast již předběžně za Evropu přislíbil oscarový skladatel Jan A.P. Kaczmarek (Hledání země nezemě, Karamazovi). Hollywoodskou produkci by měla zastupovat esa těžkého kalibru. Tím prvním je skladatel Brian Tyler, autor několika desítek kvalitních soundtracků z nichž jmenujme například Děti duny (tato suita by mohla na koncertu zaznít), Postradatelní, Rambo a nebo jeho novinka Světová invaze neboli Battle: LA, který mi shodou okolností hraje v přehrávači (není špatný). S Tylerem by mohl přiletět i Klaus Badelt, autor prvních Pirátů z Karibiku nebo hudby k filmu Stroj času.

A do této chvíle posledním skladatelem, o kterém se stále jedná, by mohl být Michael Giacchino, asi nejfrekventovanější skladatel v Hollywoodu posledních let. Z jeho posledních známých soundtracků stačí vyjmenovat oscarovou hudbu Vzhůru do oblak, Monstrum, poslední Star Trek, Mission Impossible 3, seriály Ztraceni, Hranice nemožného a mohli bychom pokračovat.

Program benefičního koncertu, z něhož výtěžek půjde ve spolupráci s Ligou proti rakovině na zařízení pro vývoj nového léku proti rakovině, bude více než luxusní a diváci uslyší hodně známé a také velmi nové kousky z filmové muziky. Zde je předběžný program, který se bude ještě trochu upravovat.

Alenka v říši divů – Danny Elfman
Avatar – James Horner
Barbar Conan – Basil Poledouris
Batman začíná – J. N. Howard/H. Zimmer
Cloverfield – Michael Giacchino
Harry Potter a relikvie smrti – Alexandre Desplat
Harry Potter a vězen z Azkabanu – John Williams
Hledání Země-Nezemě – Jan A.P. Kaczmarek
Kdysi dávno – John Barry
King Kong – James Newton Howard
Piráti z Karibiku – Klaus Badelt
Podivuhodný případ Benjamina Buttona – A. Desplat
Seznamte se, Joe Black – Thomas Newman
Star Trek – Michael Giacchino
Star Trek: The Motion Picture – Jerry Goldsmith
Válka světů – John Williams

Aktuálně spuštěný web ještě sice neobsahuje informace o vstupenkách a předprodeji. Ty by se měly objevit v následujících týdnech a budeme o nich samozřejmě informovat. Stejně tak o případných plánovaných workshopech, diskuzích nebo podpisových akcích za účasti zmiňovaných hostů. Akce Concert for Help je prakticky povinností pro každého filmového fanouška a navíc podpoříme dobrou věc.

U tohoto článku není možné diskutovat.