53. MFF Karlovy Vary zahájí hudební pocta Miloši Formanovi

29. 4. 2018 Článek napsal: Honza Gažko

Karlovarský festival při svém letošním 53. ročníku uctí několika akcemi památku nedávno zesnulého světového velikána, režiséra Miloše Formana.

Jednou z těchto akcí bude hudební průřez z režisérových nejznámějších filmů. Na zahajovacím koncertu 29. června, který se odehraje před festivalovou centrálou hotelem Thermal, zazní suity z formanových filmů Hoří má panenko, Taking Off nebo Valmont. Chybět nebudou skladby z oscarového Amadea nebo z legendárních Vlasů.

Druhý blok zahajovacího koncertu bude sestavený z hudby z filmů režisérových přátel a současníků. Přesný seznam skladeb bude teprve oznámen. Akce je volně přístupná pro každého fanouška filmové hudby a vždy ji zakončuje slavnostní ohňostroj.

Koncert v podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) bude pod vedením dirigenta Libora Peška. Ostatně, tento orchestr má s filmovou hudbou dlouholeté zkušenosti a spolupracují s ním hvězdy světového formátu jako například Ennio Morricone, Hans Zimmer nebo James Newton Howard.

A byl to právě James Newton Howard, který loňský filmový festival ve Varech zahajoval se svojí suitou z filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Těsně před tímto koncertem obdržel z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový globus za přínos světové kinematografii (krátký videosestřih z předáání, koncertu a rozhovor).  A tady ještě jako bonus skvělý master class se skladatelem. Kdo zde nebyl, doporučuji shlédnout celý (anglicky).

Jako openingový film letošního MFFKV bude Formanova komedie Lásky jedné plavovlásky z roku 1965 s Vladimírem Pucholtem v hlavní roli.

Foto zdroj: kviff.com

U tohoto článku není možné diskutovat.